Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Rozbicka   
wtorek, 22 marca 2016 11:31

  W dniu 29 lutego 2016 r. Stowarzyszenie Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego podpisali porozumienie o współpracy. Podpisane porozumienie o współpracy pozwoli SGGW i SITSpoż. na wspólne działania edukacyjne tj. kursy, szkolenia, seminaria, konferencje, co przyczyni się do promocji obydwu Stron porozumienia. Prowadzone będą badania naukowe oraz doskonalone metody kształcenia. Powyższe metody współpracy rozpowszechnione zostaną w czasopismach branżowych SITSpoż.

Poprawiony: wtorek, 22 marca 2016 12:35