Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
IV Konferencja Piekarska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Grażyna Rawa   

Warszawa 20.10.2010 r.

 

 W dniu 20 października 2010 r.  w gmachu NOT  w Warszawie (ul. Czackiego 3/5, III piętro sala A i B) odbyła się IV Konferencja Piekarska: Od bochenka do ziarenka oraz IV Ogólnopolski Konkurs  Wystawa Piekarska, której organizatorami byli: Redakcja „Przeglądu Piekarskiego i Cukierniczego”  oraz  Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. 

Utarło się powiedzenie – od ziarenka do bochenka. Tym razem proponowaliśmy spotkanie pod przewrotnym hasłem „Od bochenka do ziarenka”. Piekarze stają w obliczu piętrzących się problemów z podstawowym surowcem – mąką, spowodowanych wzrostem ceny zbóż chlebowych, związanym z ich mniejszą podażą i gorszą jakością. Jak w tych warunkach utrzymać wysoką jakość chleba, co mogą jeszcze uczynić, jakie kroki powinni podjąć młynarze i co trzeba w związku z tym zmienić w gospodarce zbożowej na dziś i na jutro, tak aby konsument nie odwracał się od chleba?

Wykładowcami byli:

Jarosław Mruk (Od bochenka do ziarenka – okiem konsumenta),

Jarosław Gajda (Czy jakość opłaca się piekarzowi?),

Piotr Górski (Jak dzisiaj młynom zapewnić odpowiednią jakość mąki)

Jadwiga Rothkaehl (Jakość ziarna – czy tylko zakodowana genetycznie?).

Poza proponowanymi wykładami znakomitych profesjonalistów był czas na pytania, dyskusję. Pragnęliśmy ustalić, jakie zadania powinno podjąć każde ogniwo, aby chleb nadal był dla wszystkich atrakcyjny, w akceptowalnej cenie i oczekiwanej jakości.

Odbył się także IV Ogólnopolski Konkurs Pieczywa. Tym razem był to Konkurs na najlepsze pieczywo pszenne, którego jakość, w opinii konsumentów, jest generalnie niska. Ta opinia jest bardzo szkodliwa dla środowiska piekarskiego. Poza tym, wbrew temu, co niektórzy piszą i mówią, dobre pieczywo pszenne jest tak samo potrzebne jak pieczywo mieszane i ciemne. Powinniśmy skutecznie lansować i naśladować technologie tych piekarzy, którzy opanowali sztukę wypieku dobrego pieczywa pszennego!

Tradycyjnie, cała impreza składała się z 3 części.

1. Konferencja dla producentów pieczywa oraz instytucji/organizacji związanych z produkcją mąki i pieczywa.

2. Konkurs Pieczywa w 4 kategoriach:

pieczywo pszenne jasne zwykłe i wyborowe o masie do 100 g, typu bułki montowe, poznańskie, kajzerki,

pieczywo pszenne jasne zwykłe i wyborowe o masie pow. 100 g,

pieczywo pszenne ciemne (o zawartości popiołu całkowitego użytych mąk co najmniej 1%),

pieczywo pszenne z udziałem mąki orkiszowej (min. 30%).

Do konkursu można było  zgłosić po 1 wyrobie z każdej kategorii.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie była prezentacja pieczywa na wystawie.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013